Coriander Powder(dhaniya)

Product Overview & Quality Attributes

  • Quality Identifiers: High-grade coriander powder features a subtle greenish-brown or pale golden tint with a distinct sweet, citrusy, and earthy aroma.

  • Key Regional Sources: Major production hubs in Rajasthan (such as Ramganj Mandi and Kota) process high-essential-oil coriander seeds (Eagle, Scooter, or Single Parrot varieties).

  • Primary Uses: Acts as a thickener and flavor enhancer for gravies, curries, dry vegetable sautés (sabzi), and regional spice blends (garam masala).

Category:

Description

Packaging Format Price Range Per-Unit Cost Market Context
100g Pouch ₹22 – ₹35 ~₹220 – ₹350 / kg Standard small unit for everyday retail.
200g – 250g Pack ₹44 – ₹75 ~₹220 – ₹300 / kg Popular household consumer size.
500g Pack ₹110 – ₹140 ~₹220 – ₹280 / kg Medium family pack.
1 kg Pack (Retail) ₹160 – ₹225 ₹160 – ₹225 / kg Packaged consumer retail rate (e.g., Catch, MDH, Everest, local brands).
Bulk Wholesale (25 kg / Loose) ₹90 – ₹150 ₹90 – ₹150 / kg B2B rate in local wholesale mandis for caterers and processors.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Coriander Powder(dhaniya)”

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Vendor Information

  • Address:
  • No ratings found yet!